Adsız tasarım (2)

Rakip Analizinin Faydaları Nelerdir?

Rakip analizi, rakiplerinizin doğrularını ve yanlışlarını görmeniz ile kendinize imkân yaratmanızı sağlar. Pazardaki boşlukları belirlemenize, pazar trendlerini açığa çıkarmanıza ve etkili pazarlama ile satış yapmanıza yardımcı olur. Markanızın farklılaşabileceğini görebilir ve yeni keşifler gerçekleştirebilirsiniz. Uygulanan yöntemler, markanın sektördeki konumunu belirleyerek gelişmesine ve hedeflerine ulaşmasına destek olur.  

 

Rakip Analizinin Yöntemleri Nelerdir?

Rakip analizi markanın gelişimine katkıda bulunur. Çalışmalarınızı incelemenize yardımcı olur. Analiz yöntemleri;

 
 • SWOT Analizi: Marka sahiplerinin güçlü ve zayıf yönlerini inceleyerek olumlu ve olumsuz durumları görmelerini sağlar. Güçlü yanları sürdürüp zayıf tarafları iyileştirmekte destek olur. 
 • PEST Analizi: Politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik kelimelerinin baş haflerinden oluşur. Bu alanlar ile kendi gelişiminizi ölçebilirsiniz. Rakiplerinizin operasyonel yeteneklerini değerlendirmenizi sağlar.
 • Rakip Dizisi: Rakiplerinizi performansını anlamanızı sağlayan bir rakip analizi yöntemidir. Sektörünüzü ve rakiplerinizi tanımlayarak, hedef kitlenizi ve başarı unsurlarınızı belirleyerek ya da rakiplerinize puan vererek gerçekleştirebilirsiniz. 
Rakip Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Ürün ve hizmetlerin yönetim stratejilerinin incelenip değerlendirilmesi ile gerçekleştirilir. Sonuçta, potansiyel ve mevcut rakiplerin doğru adımları atması sağlanır. İşletmelerin ihtiyaç duyduğu verileri elde etmesine katkıda bulunur. Rakip analizi yaparken dikkat edilmesi gereken kriterler;

 • Var olan durumun değerlendirilmesi,
 • Sektör içerisindeki rekabetin belirlenmesi,
 • Rakiplerin sınıflandırılması,
 • Hedef kitlenin tespit edilmesi,
 • Fiyat stratejilerinin belirlenmesi,
 • Müşteri ilişkileri yönteminin analiz edilmesi.
Rakip Analizi Yapılan Alanlar Nelerdir?

Rakip analizi, işletmelerin faaliyetlerini içerecek şekilde yapılandırılır. İş hayatında sıklıkla kullanılan bu yöntem, kapsamlı ve spesifik veriler elde edilmesini sağlar. Analizlerin yapılabildiği alanlar;

 • Rakiplerin kendi sektörlerinde yer aldığı süre için değerlendirme yapılan tecrübe alanı,
 • Benzer ürün ve hizmet satışı yapan markaların pazar yeri araştırmasını sağlayan konum alanı,
 • Markaların ürün ve hizmet içeriğinin saptanmasını sağlayan ürün ve hizmet alanı,
 • İşletmelerin uyguladığı satış ve pazarlama taktiklerinin belirlenmesi ile ilgili durumlarda uyum sağlaması için tercih edilen satış ve pazarlama stratejisi alanı,
 • Rakiplerin hangi uygulamalar ile var olduğunu ve geri dönüşüm oranlarını araştıran müşteri hizmetleri alanıdır.

Yöntemler, müşterilerin sektörde fark yaratmasını ve başarılı bir grafik oluşturmalarını sağlar LLC Soft rakip analizi hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Adsız tasarım (3)

E-Ticaret Sitesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

E-ticaret sitesi internet ortamında bulunan dijital bir vitrininizdir. Satıcı ve alıcı arasındaki alışverişi kolaylaştıran, ürünlerinizin sergilendiği, online müşterilerinizin alışveriş yaptığı sanal alan olan E-ticaret web siteniz size çeşitli olanaklar sunar. E-ticaret sitelerinin seçiminde öncelikle sitenin kullanışlı olmasına, devamlı olarak güncellenebilir olmasına ve kullanıcı deneyiminin rahat olmasına özen gösterilmelidir.

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan e-ticaret sitesi kullanımı, ziyaretçilerin zahmetsiz ve pratik bir biçimde alışveriş deneyimi yaşamasına olanak tanır. E-ticaret web sitesi sahibine ise dünyanın her yerinden potansiyel müşteriye ulaşma imkânı sağlar. Bu sitelerin etkili, başarılı olabilmeleri ve satış grafiğini artırmaları için bazı temel özelliklerinin bulanması gerekir.

 
 • Site tasarımının özellikleri arasında renk seçimi ve eklenen sekmeler hem müşterinin ilgisini çekmeli hem de siteden alışveriş yapmaya yönlendirmelidir.
 • E-ticaret sitelerinin en büyük avantajlarından biri tüm dünyayı ortak pazar haline getirmesidir. Müşteri kitlesini büyütmek ve onları satın almaya ikna etmek için kesinlikle farklı dil seçeneklerini eklemeniz gerekir
 • Başarılı bir e-ticaret web sitesi seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik ise ürün kategorisi oluşturmadır. Bu kategori ziyaretçilerin aradıkları ürünü hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmesini sağlar
 • Müşterileriniz için sitenizde bir giriş butonu ve üyelik sistemi olması kullanım kolaylığı sağlar. Böylelikle müşterileriniz sizin sitenizden tekrar alışveriş yapmak istediğinde ödeme bilgisi, adres ve diğer bilgilerini tekrar girmek zorunda kalmaz.
 • Ayrıca web sitesinin hızlı olması da kullanım kolaylığı sağlayan en büyük etkenlerden biridir. Sitenizin yavaş açılması, devamlı olarak takılı kalması, bir başka kategoriye yavaş geçmesi ziyaretçilerinizi olumsuz anlamda büyük ölçüde etkiler.

E-Ticaret Sitesinin Önemi Nedir?

E-ticaret sitenizin tasarımı kullanıcı deneyimini belirleyen unsurların başında gelse de ürünlerinizle ilgilenen tüketicilerin sizinle tanışması siteniz sayesinde olur. Sayfanıza gelen bir ziyaretçinin müşteri olarak hizmetlerinize ve ürünlerinize kolayca ve kısa sürede ulaşması gerekir. E-ticaret sitenize gelen müşteri ve ziyaretçilerin memnuniyeti bu alandaki başarının en önemli ölçütüdür. Hizmetlerinize ve ürünlerinize ihtiyaç duyan kişiler sizin sitenizi tercih ediyorsa bu durum e-ticaret web sitenizin başarılı olduğu anlamına gelir. Müşteri memnuniyeti ise markayı yüceltir, satış oranlarının artmasını sağlar.


LLC Soft E-ticaret sitesi hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.


Adsız tasarım (4)

SEO Odaklı Meta Description Nasıl Yazılır?

Meta description, web sayfasının kısa özetini sağlayan HTML özelliğine verilen adıdır. SEO odaklı meta description Google gibi arama motoru sonuç sayfalarında kullanıcıların görmeleri için yazılan en fazla 160 karakter uzunluğunda olan küçük açıklamalar olarak tanımlanır. Meta açıklama arama motoru sonuç sayfalarında tıklanabilen mavi linklerin altında yer alan kısa açıklama metinleridir.

SEO Odaklı Meta Description Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SEO odaklı meta description temel amacı; sosyal medyadan ve SERP’lerden gelen ziyaretçilerin sayfa bağlantılarını tıklamalarını sağlamaktır. İyi bir meta description için SEO ile aralarındaki ilişkinin ne olduğunu anlamak gerekir. Teknik olarak ele alındığında meta açıklamalar, Arama Motoru Pazarlamasının (SEM) ana sütununda yer alan site için SEO’nun bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Meta açıklamalarının önemli olmasının sebebi; kullanıcıların arama sonuçlarında ilk olarak kısa bilgilendirici gördükleri yazılar olduğundan SEO ile doğrudan ilişkilidir. Özünde bu açıklamalar dikkat çekerek sayfanızda organik trafik oluşturmaya yardımcı olur.

Seo Odaklı Meta Description Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:
 • Meta descriptonlarınızın daha sonradan kesintiye uğramamaları için en fazla 160 karakter yazılması ve benzersiz olması gerekir. Çok kısa ya da çok uzun yazmaktan kaçınmalısınız.
 • Meta description yazıları hem ilgi çekici hem de bilgilendirici olmalıdır. Ziyaretçilerinizin sayfanızı yararlı bulmaları ve aradıkları içeriklerle ilgili olup olmadığını anlamalarına yardımcı olur. Bundan dolayı otomatik oluşturulan yazılardan ve sayfa içeriği ile ilgisi bulunmayan açıklamalardan kaçınmalısınız.
 • SEO odaklı meta description yazarken anahtar kelimeleri eklemeyi unutmamalı ve genel açıklamalardan uzak durmalısınız.
 • Açıklamalarınız, ziyaretçileri ve kullanıcıları sayfanızı tıklamaya davet etmelidir. Fakat aşırıya kaçan yazılar onların web sayfanızı yararsız bulmasına sebep olabilir.
 • Meta kelimeleri oluştururken içeriğinizin varsa son güncellenme tarihini eklemelisiniz. Bazı içeriklerin devamlı olarak güncel bilgiler olduğunu unutmamalısınız.
 • Sayfanıza daha fazla kullanıcı çekmek için ve ziyaret etmelerini sağlamak için nedenler sunabilirsiniz. Bunlar; yazdığınız bir ürünün özellikleri, avantajları ya da içeriğinizin şaşırtıcı yanları olabilir.
 • Eyleme dönüştürücü bir açıklama sayfanızı ön plana çıkarırken kullanıcıların size ziyaret etmeleri kaçınılmaz olur.

LLC Soft SEO odaklı meta description hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Geleneksel pazarlama yöntemleri, hâlâ kullanılsa da günümüzün tüketicisine ulaşmak için modern pazarlama takip edilir. Modern pazarlamanın en çok kullanılan türlerinden biri ise içerik pazarlamadır. “İçerik kraldır” sözünü kendisine rehber edinen içerik pazarlaması, hedef kitleye ulaşmak için başvurulan en verimli yollardan biridir. İçerik pazarlamasında hedef kitle ile başarılı bir iletişim kurmak amaçlanır ve hedeflere ulaşmak için gerekli uygulamalar titizlikle yapılır.

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

İçerik pazarlama stratejisi esasen işletmenin içerik pazarlama hedeflerinden hareketle oluşturulur. Geniş bir kavram olarak içerik pazarlaması yazılı ve görsel odaklı içerikleri içine alır. İşletmeniz veya web siteniz için yararlanabileceğiniz içerik pazarlama belli hedefler doğrultusunda size fayda sağlar. Sıklıkla bu hedefler trafiği artırmak ve hedef kitle ile ilişkileri geliştirmektir. Hedefleri başarıyla yerine getirmek için de içerik planı ve stratejisi düşünülür.

İçerik pazarlama planı ve stratejisi, hitap edilmek istenen hedef kitleye göre belirlenir. İnternet kullanımı düşünüldüğü zaman bu kitle genellikle 15-45 yaş aralığındakileri kapsar. Bununla beraber başarılı bir içerik pazarlaması için hedef kitleyi daraltmak gerekir. Hedef kitle tespiti için de genellikle çevrimiçi reklamcılık ve dijital pazarlama yöntemleri kullanılır.

Daraltılmış hedef kitle belirlendikten sonra hangi içeriklerle hedef kitleye hitap edileceği de ortaya çıkar. Günümüzün içerik pazarlamasına yön veren içerik türleri genellikle blog yazıları, sosyal medya gönderileri, kısa video içerikler ve ürün tanıtım yazılarıdır. İçerik pazarlaması stratejisinin uygulanmasına etkili olan ise mevcut içeriklerin kaliteli bir şekilde hazırlanmasıdır. Bugün, içerik pazarlama alanında sıklıkla tekrarlanan arama niyeti, trafiği artırıcı içerik, anahtar kelime ve marka bilinirliğini duyurma içerik stratejisinin başarılı şekilde uygulanmasında öncülük eder. Genel olarak içerik pazarlama planı ve stratejisi için diğer pazarlama türleriyle uyumlu uygulamalar seçilir. Bu pazarlama türlerinin başında da dijital pazarlama gelir.

İçerik Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir içerik pazarlamasını harekete geçirmek için dikkate almanız gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar şöyledir;

 • İçerik pazarlama, diğer pazarlama türleriyle de etkileşim hâlindedir. Örneğin, yazılı ve görsel içerikler, çevrimiçi pazarlamaya uygun bir şekilde yorum ve bilgi formları ile desteklenir. Bunun amacı kullanıcı ile anında etkileşime geçmektir.
 • Trendleri ve gündemi takip ederek içerik pazarlamasında bu unsurları doğru şekilde kullanmaya özen gösterilir.
 • Öncelikle hedef kitle analizi daha sonra da içerik planı ve stratejisine geçilir.
 • Yazılı içerik hazırlığı için hedef kitleye uygun içeriklere yer verilir ve anahtar kelimelerin sık kullanımından kaçınılır.
 • Sosyal medya ile bütünleşmiş yazılı ve görsel içeriklerin hazırlanmasına özen gösterilir.
 • Takipçiler ve kullanıcılar ile güvene dayalı ve iletişime açık içeriklere yer verilir.

İçerik pazarlaması, hedef kitle ile iletişim kurmanın ve etkileşimi geliştirmenin en keyifli yollarını sunar. Bununla birlikte uzun vadede başarılı bir içerik pazarlaması için profesyonel çözümlere başvurmak gerekir. Eğer içerik pazarlama alanında işletmenizi öne çıkarmak isterseniz LLC Soft müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilir ve içerik pazarlama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

Arama motorlarının üst sıralarına çıkmak için üretilen SEO dostu içerikler, belirli kurallara göre yazılır. Bu kriterler, içeriğinizin hedef kitleye kolay bir şekilde ulaşmasını sağlar. Rakipleriniz ile aranızdaki farkı ortaya koyan SEO uyumlu içerik türleri, teknik unsurlar çerçevesinde üretilerek kullanıcılara hitap eder. Ziyaretçi oranlarını artırarak kaliteli ve güncel bir web sitesi oluşturabilirsiniz.  

SEO Uyumlu İçerik Yazarken Uyulması Gereken Noktalar Nelerdir?

Özgün ve kaliteli içerikler, SEO kriterleri açısından oldukça önemlidir. Google arama sonuçlarını doğrudan etkileyerek sitenin gelişmesine destek olur. SEO uyumlu içerik yazarken göz önünde bulundurulması gereken kurallar;

 • Makale konusunu belirleyerek başlayabilirsiniz. Google Trend ile konu hakkında fikir edinebilirsiniz.
 • Anahtar kelime analizi ile arama hacmi yüksek olan seçimler yapabilirsiniz. Konuyla ilgili kavramları saptayarak içerik hazırlama aşamasına geçebilirsiniz.
 • Anahtar kelimeleri orantılı kullanmak, içeriklerin daha fazla okuyucuya ulaşmasını sağlar. Kelimelerin cümle ve başlıklarda geçmesi gerekir.
 • Alt başlıklar, okuyucunun metinde daha fazla zaman geçirmesine neden olur. Metinlerin yorulmadan okunmasını sağlar. Ana başlık etrafında şekillenen alt başlıklar, site ziyaretçilerinin merakını artırıp anahtar kelimelerin öne çıkmasına destek olur.
 • SEO uyumlu içerik üretirken yazım ve imlâ kurallarına özen göstermeniz gerekir. Google, okunması kolay içerikler ister. Anlam bütünlüğü, dil bilgisi, paragraf uzunluğu ve okunabilirlik gibi kriterler ile yazılarınızı düzenleyebilirsiniz.
 • Site içine ve dışına verilen linkler, içeriğin kalitesini ve verimini artırır. Kullanıcılara fayda sağlayan linklemeler, sitede daha fazla zaman geçirilmesine de yardımcı olur.
 • İçeriğe uygun medya ögeleri, içeriklerin okunmasını kolaylaştırır. Kullanıcıların bilgilere rahat bir şekilde ulaşmasını sağlar.
SEO Türleri Nelerdir?

Site içindeki optimizasyon çalışmaları, iç SEO olarak adlandırılır. Sitenin hızlı bir şekilde açılması, uyumlu URL yapısı, heading etiketlerinin hiyerarşik olması, mobil uyumlu ve kullanıcı dostu bir site, kaliteli ve güncel içerikler ile bu adım gerçekleştirilir.

İkinci aşama olan Dış SEO, sitenize backlink almanızı sağlar. Güncel algoritmalara uygun çalışmalar yaparak doğal bir site görünümü yaratabilirsiniz. Google sıralamalarında yükselerek fark edilir olabilirsiniz. SEO uyumlu içerik üretmenin kuralları arasında yer alan bu çalışmalar, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur.

SEO’nun Önemi Nedir?

Web sitelerinin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayan SEO faaliyetleri, detaylı bir şekilde gerçekleştirilir. Profesyonel bir şekilde üretilen SEO uyumlu içerik türleri, Google sonuçlarında ilk sayfa ve sırada gözükmenizi sağlar. Kurallara uygun yazılan içerikler, web sayfasının ve içeriğin tıklanma oranını yükseltir. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanın bir yolu olan bu çalışmalar bütünü, hedef kitleye hızlı ve etkin bir şekilde erişmenizi sağlar. LLC Soft SEO hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

E-İhracat Kimler Yapabilir?

E-İhracat Kimler Yapabilir?

E-ihracatta gerekli olan tüm koşulları yerine getiren herkes, e-ihracat yapma hakkına sahip olabilir. E-ihracat, e-ticaret yoluyla yurt dışına satış yapma işlemidir. “ETGB” E-ticaret Gümrük Beyannamesi ve mikro ihracat kurallarına uygun olacak şekilde, yurtdışında yaşayan tüketicilere pazarlama ve satış işlemi gerçekleştirilir. E-ihracata konu olan ürün ve hizmetlerin, dijital ortamlarda belli kurallar çerçevesinde ihracatının gerçekleştirilmelidir. E-ihracata konu olacak ürün ya da hizmet belirlendikten ve tüm koşullar sağlanmalı ve sonra pazarlama ve satış çalışmalarına başlanmalıdır.

E-Ticaret Gümrük Beyannamesi Kuralları Nelerdir?

E-İhracat yapabilmenin ilk kuralı ETBG şartlarını karşılamaktır. Bu şartlara göz gezdirelim.

 • Yurt dışına gönderilecek ürünlerde 300 kilogram aşılmamalıdır.
 • Gönderiler 15 bin EURO ve altında değerlere sahip olmalıdır.
 • Yurt dışına satılacak ürünlerin KDV’siz faturası kesilmelidir.

Bu şartlar yerine getirildiğinde satışı yapılan ürünler için KDV iadesi de alınabilir.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-İhracatı gerçekleştirebilmek için gerekli zeminin hazırlanması gerekir. Bu hazırlıklar sayesinde dijital ortamda etkin bir pazarlama ve satış gerçekleştirebilirsiniz.

 • E-İhracatı gerçekleştirmek için ilk olarak planı hazırlayın.
 • E-ihracat yapmak için şirket kuruluşu yapın.
 • Yurtdışında pazarlama ve satış yapacağınız ürün ya da hizmetleri belirleyin.
 • E-ihracat sitesi kurmanız faydalı olur. Bu site üzerinden yaptığınız reklamlarla marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
 • E-ihracata konu olacak ürün ya da hizmet için pazaryerlerinde mağazanızı açın.
 • Ürün ve hizmetlerinizi sitenize tüm özelliklerini açıklayacak şekilde yükleyin.
 • Sitenizin tasarımını yapmak için yardım alın. Site tasarımında çok dil ve çoklu para birimi özelliklerinden faydalanmanız daha iyi sonuçlar verir.
 • Sanal pos e-ticaretin olmazsa olmazlarındandır. Sanal pos anlaşması yapın. Aynı zamanda kargo anlaşmalarınızı da yapın.
 • Ürün ve hizmetlerinizi bulunduğunuz pazarda yer alan potansiyel müşterilerinize ulaştırabilmek için Sosyal Medya ve İçerik Pazarlaması gibi dijital pazarlama yöntemleri geliştirin.
 • E-ihracatı gerçekleştireceğiniz siteniz için SEO kurallarını uygulayın.

Siz de bu hazırlıkları yaparak, işletmeniz için bir e-ihracat aksiyon planı geliştirebilirsiniz. Böylece dijital ihracat sektöründe yer almaya başlayabilirsiniz. Hem ürün hem de hizmetlerinizi yurtdışına satabilir, bu çalışmalar sayesinde döviz geliri elde edebilirsiniz.

LLC Soft E-İhracat hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

WEB Site Destek Hizmeti Nedir? Neleri Kapsar?

WEB Site Destek Hizmeti Nedir? Neleri Kapsar?

Web sitesi, her firma ve markanın ihtiyaç duyduğu bir iletişim kanalıdır. Dijital dünyaya uyum sağlamanın en önemli adımlarından biridir. Web site destek hizmeti; internet sayfası yayına başladıktan sonra alınan tasarım, içerik ve teknik işlemler bütünüdür. Web sitesinin yaşamını sorunsuz bir şekilde sürdürmesini sağlayarak hedef kitlenize ulaşmanıza destek olur. 

Web Tasarım Hizmetlerinin İçerdiği Adımlar Nelerdir?

Web site destek hizmeti, süreli olmamakla birlikte sayfa yayına devam ettikçe ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. Tasarım ve yazılımsal destekten cihaz uyumluluğu, içerik yönetimi sistemi ve arama motoru optimizasyonuna kadar pek çok faktör ile bağlantılıdır. İçerik yönetimi, kullanıcı sınırı olmaksızın sitenin tüm içeriğine ulaşılmasını sağlar. Formların kontrolü, fotoğraf, metin ve video odaklı içerik güncellemeleri gerçekleştirilir. SEO ve arama motoru optimizasyonu, dijital çağın başlıca unsurları arasında yer alır. Site üzerindeki gerekli tüm iyileştirmeleri yaparak Google ve diğer arama motorları ile uyumlu hale getirilir. Hedef kitlenin web sitesine her an her yerden kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Her tarayıcıda ve cihazda rahatlıkla çalışması için destek gereklidir. Böylece, sayfanın trafiği artarak bilinirliği olumlu yönde etkilenir. İçerik, tasarım ve teknik desteği içeren bu işlemler, marka ve firmaların dijital alanlarda varlığını görünür kılar. Web site destek hizmeti, sayfaların herhangi bir sorun yaşamadan çalışmasını sağlar.

Web Site Destek Hizmetinin Kapsadığı İşlemler Nelerdir?  

Web site destek hizmeti;

 • Yazılım güncelleme
 • Yedekleme
 • Hataları düzeltme
 • Yeni içerik geliştirme
 • Arama motoru optimizasyonu görevlerini kapsar.

Karmaşık kod yapılarını içeren web sitelerinin sürekli olarak güncellenmesi gerekir. Güvenlik ve geliştirme amaçları ile yapılan bu değişiklikler, sorun yaşama ihtimalini minimum seviyeye indirir. HTML kaynaklı sorunları inceleyerek multimedya ve bozuk görünen sayfaların iyileştirilmesi hedeflenir. Kod sorunları ve hackleme girişimleri gibi nedenler, sayfaların çalışmasını aksatabilir. Bu durum, bilgilerin kaybolmasına neden olabilir. Video, fotoğraf, blog gönderileri ve eklentileri yedekleyerek fayda sağlayabilirsiniz. İçerik türlerini yenileyerek sayfayı güncelleyebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu iyileştirmeleri, sayfaların aramalarda bulunabilirliğine doğrudan etki eder. Web site destek hizmeti işlemleri, güncellik ve güven açısından önemli bir yere sahiptir. LLC Soft Web Site Destek hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Rakip Analizi Nedir? Rakip Analizinin Önemi Nedir?

Rakip Analizi Nedir? Rakip Analizinin Önemi Nedir?

Rakip analizi, birbirinden farklı iş hedeflerine sahip sektörlerce yapılan bir analiz çeşididir. Rakip analizi, rakip olarak görülen kurum ve markaların derinlemesine incelenmesini içerir. Mevcut rakiplerini gözlemlemek dışında potansiyel rakipleri keşfetmek de rakip analiziyle mümkündür. Başarılı bir rakip analizini uygulamak için ise dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunur.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakiplerin analiz edilmesi, rekabetçi bir iş dünyasının olmazsa olmaz yöntemlerinden biridir. Hangi iş için geçerli olursa olsun, yapılması gereken en temel adımlardan biri rakiplerin pazar ve iş durumlarını takip etmektir. Takip etmekle birlikte profesyonel ölçüm ve analizlerin de kullanılması gerekir. Rakip analizinin başlıca adımı, rakiplerin kim olduğunu görmektir. Spesifik bir alanda hizmet veriliyorsa görece en fazla 5 öne çıkan rakip belirlenerek analizin yapılmasına başlanır. Rakip analizinde kullanılan en faydalı analiz yöntemlerinden biri ise SWOT analizidir.

SWOT analizi kullanılarak rakibin güçlü, zayıf yönleri belirlenir ve rakibin mevcut tehdit ve fırsatlara karşı neler üretebileceği konu edilir. Bu çeşit bir analiz yöntemi için rakibin detaylı bir şekilde araştırılması ve analiz edilmesi gerekir. Sık kullanılan bir diğer rakip analizi yöntemi ise web sitesi ölçüm modelleridir. Özellikle dijital pazarlama ve SEO açısından öne çıkan ölçüm ve analiz uygulamaları kullanılarak rakiplerin dijital göstergeleri hakkında bilgi sahibi olunur. Özellikle içerik planı oluştururken ve SEO çalışmaları yaparken rakip analizini kapsayan uygulamalar oldukça işe yarar sonuçlar kazandırır.

Rakip Analizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rakip analizi sık kullanılan bir yöntem olsa da bu yöntemden doğru sonuçlar çıkarmak, oldukça zahmetli bir iştir. Rakip analizinin doğru bir şekilde uygulanması için şunlara özellikle dikkat etmek gerekir:

 • Web sitesi ölçümlerini dikkate alarak rakip sayısını minimuma indirmek,
 • SEO açısından minimuma indirilen rakipleri kontrol etmek,
 • Rakiplerden gelen SEO ve reklam çalışmalarını tespit etmek,
 • Sosyal medya ölçümlerini kullanmak,
 • Hedef kitle analizi yapmak,
 • Rakip web sitelerinin kullanıcı deneyimlerini tespit etmek ve raporlamak.

Tüm bu etkenler, dijital odaklı ilerleyen iş dünyasının rakip analizi yöntemlerini içerir. Başarılı rakip analizi nasıl yapılır sorusunun cevabı da rakiplerin web sitelerini, sosyal medyalarını ve içeriklerini takip etmekten geçer. Eğer rakipleri analiz ederek içerik planlamasını ele almak isterseniz LLC Soft müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek önemli bir iş planını başarılı sonuçlarla neticeye kavuşturabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Yazılırken Nelere Dikkat Edilmeli

SEO Uyumlu İçerik Yazılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitelerinin arama motorlarında sağlıklı bir performans elde etmesini sağlayan içerikler, belirli kurallara göre üretilir. Bu kriterlerin başında SEO yer alır. Belirlenen anahtar kelimeler ile yazılan SEO uyumlu içerik türleri, bilgi ve fayda sağlar. Web sitesinde bulunan içeriklerin, arama sonuçlarında en üst sıralarda listelenmesini hedefler. 

SEO Uyumlu İçerik Türleri Nelerdir?

Kaliteli içerik üretimi, arama motorlarında iyi bir performans elde edilmesini sağlar. Kullanıcının ihtiyaçlarına yanıt veren içerikler, marka ve firmaların web sayfası trafiğini artırır. Belirli kriterlere göre yazılarak farklı içerikler ile hedef kitleye ulaşılır. SEO uyumlu içerik çeşitleri;

 • Blog yazıları; web sayfası ile uyumlu alanlarda üretim yaparak ve dahili bağlantılar ekleyerek performans artırılır.
 • Ürün içerikleri; kaliteli tanıtımlar yapılarak SEO’ya fayda sağlanır.
 • Listeler; okuması kolay olan bu tür yazılar, site trafiğini katbekat artırır.
 • İnografikler; metin ve görüntünün birlikte sunulduğu bu içerik çeşidi, tek bir konu üzerinde oldukça fazla veri içerir.
 • Makaleler; haber ya da röportaj gibi yazılardır. Genellikle, gazete ya da dergilerin web sayfalarında yer alır.
 • Araştırma İçerikleri; belirli bir konu veya sektöre özel olarak üretilen yazılardır. SEO odaklı olup önemli ölçüde etkileşim de sağlar. Sitenize backlink alma şansınızı yükseltir.
SEO Uyumlu İçerik Oluştururken Uyulması Gereken Adımlar Nelerdir?

SEO uyumlu içerik üretmek, Google sıralamasında yükselmenizi sağlar. Bilgiye net bir şekilde ulaşılmasına destek olur. Kaliteli ve özgün üretimler, belli başlı kriterler doğrultusunda yapılır. Yazım ve imlâ kuralları, yazıların niteliğini doğrudan etkiler. Anlam bütünlüğüne dikkat edilerek giriş, gelişme ve sonuç bölümleri düzenlenir. Görsel ve video ile desteklenen içerikler, ziyaretçilerin sitede kalma süresini uzatır. Linkleme çalışmaları, kullanıcıları fayda sağlayabilecekleri farklı sitelere yönlendirir. Anahtar kelime analizi yapılarak hedefleme doğru bir şekilde gerçekleştirilir. Alternatif kelimeler kullanarak kullanıcıların içeriğinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Anahtar kelime sıklığı, içeriklerin SEO’ya uyumunu kanıtlayan önemli kriterlerden biridir. SEO uyumlu içerik üretiminin özgün olması için paragrafların uzunluğu, başlıkların yapısı, medya öğeleri, meta açıklamaları ve etiket kullanımına dikkat edilmesi gerekir. LLC Soft SEO uyumlu içerik hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Anahtar Kelime Neden Önemlidir?

Anahtar Kelime Neden Önemlidir?

SEO kapsamında yer alan stratejiler, kurumların arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlar. Çalışmalarda kilit bir role sahip olan anahtar kelime, web sitelerinin hedefleri doğrultusunda belirlenir. Ziyaretçilerin arama sorgularında köprü görevi görür. Kelimeler, Google için ipuçları içerip kullanıcıların web sayfalarını ziyaret etmesini kolay bir hale getirir.

Anahtar Kelime Nedir?

İnternet kullanıcıları, anahtar kelime aracılığı ile aradıkları ürün ve bilgiye kolay bir şekilde ulaşır. Sizi, onlarca sayfa arasından hedefinize ulaştırır. SEO yapısını belirleyen en önemli kriterlerden biridir. Arama sorguları olarak da adlandırılan kelime ve kelime dizileridir. İnsanların aramaları ilgili olan kelime seçeneklerinden faydalanarak sonuçlarda bulunma imkânınızı artırabilirsiniz. Google, sayfadaki kelimelere bakarak önemli ve önemsizleri ayırır. Potansiyel ziyaretçilere odaklanmanıza yardımcı olan doğru tercihler, sayfanızın trafiğini yoğunlaştırır.   

Kelime Araştırması İçin Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Anahtar kelime araştırması, doğru alternatifler yapmanıza destek olur. Keyword Planner ile yeni kelimeler bulabilirsiniz. Search Console, kısa ve uzun kuyruklu kelimeler ile tanıştırır. Rekabet verilerini gösteren Chrome uzantısı keywordseverywhere, arama hacmini de gözler önüne serer. Zorluk analizi yapan moz.com/explorer, doğru kelimelere ulaşmanızı sağlar. Google Analytics ile bağlantı kuran seoprofiler.com, kelimelerin takibini yaparken yeni öneriler de sunar. Verilerini sıklıkla güncelleyen ahrefs.com/keywords-explorer, büyük bir veritabanına sahiptir. SEMrush, rakip site ayrımı yapmadan tüm sayfaların sunduğu kelimeleri izleme olanağı tanır. Arama motorları üzerinde etkili olan bu strateji, birbirinden farklı amaç ve alanlarda kullanılır. 

Anahtar Kelime Nerede ve Nasıl Kullanılır?

SEO çalışmalarının büyük bir bölümünü oluşturur. Seçim yaparken; yüksek alaka düzeyi, arama hacmi, kelime uzunluğu ve rakip analizi unsurları göz önünde bulundurulur. Sizi, hedeflerinize doğrudan ulaştıran bir güçtür. Kullanım alanları ve hedefleri değişkenlik gösterir. Belirlenen kelimeler, içeriklerde kullanılır. Sayfa ve içerik başlıklarına girilmesi, önemli bir ayrıntıdır. Görsel açıklamaları ve HTML kodlarında yer vererek Google görsel arama sonuçlarında çıkabilirsiniz. Arama sorgusu ve site arasında köprü olan meta açıklamaları, anahtar kelime seçimi ile sonuç sayfalarında snippet olarak görülür. Uygun seçimler yaparak sitenizin organik trafiğini artırabilirsiniz. LLC Soft, anahtar kelime hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.