Anahtar Kelime Neden Önemlidir

Anahtar Kelime Neden Önemlidir?

SEO kapsamında yer alan stratejiler, kurumların arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlar. Çalışmalarda kilit bir role sahip olan anahtar kelime, web sitelerinin hedefleri doğrultusunda belirlenir. Ziyaretçilerin arama sorgularında köprü görevi görür. Kelimeler, Google için ipuçları içerip kullanıcıların web sayfalarını ziyaret etmesini kolay bir hale getirir.

Anahtar Kelime Nedir?

İnternet kullanıcıları, anahtar kelime aracılığı ile aradıkları ürün ve bilgiye kolay bir şekilde ulaşır. Sizi, onlarca sayfa arasından hedefinize ulaştırır. SEO yapısını belirleyen en önemli kriterlerden biridir. Arama sorguları olarak da adlandırılan kelime ve kelime dizileridir. İnsanların aramaları ilgili olan kelime seçeneklerinden faydalanarak sonuçlarda bulunma imkânınızı artırabilirsiniz. Google, sayfadaki kelimelere bakarak önemli ve önemsizleri ayırır. Potansiyel ziyaretçilere odaklanmanıza yardımcı olan doğru tercihler, sayfanızın trafiğini yoğunlaştırır.   

Kelime Araştırması İçin Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Anahtar kelime araştırması, doğru alternatifler yapmanıza destek olur. Keyword Planner ile yeni kelimeler bulabilirsiniz. Search Console, kısa ve uzun kuyruklu kelimeler ile tanıştırır. Rekabet verilerini gösteren Chrome uzantısı keywordseverywhere, arama hacmini de gözler önüne serer. Zorluk analizi yapan moz.com/explorer, doğru kelimelere ulaşmanızı sağlar. Google Analytics ile bağlantı kuran seoprofiler.com, kelimelerin takibini yaparken yeni öneriler de sunar. Verilerini sıklıkla güncelleyen ahrefs.com/keywords-explorer, büyük bir veritabanına sahiptir. SEMrush, rakip site ayrımı yapmadan tüm sayfaların sunduğu kelimeleri izleme olanağı tanır. Arama motorları üzerinde etkili olan bu strateji, birbirinden farklı amaç ve alanlarda kullanılır. 

Anahtar Kelime Nerede ve Nasıl Kullanılır?

SEO çalışmalarının büyük bir bölümünü oluşturur. Seçim yaparken; yüksek alaka düzeyi, arama hacmi, kelime uzunluğu ve rakip analizi unsurları göz önünde bulundurulur. Sizi, hedeflerinize doğrudan ulaştıran bir güçtür. Kullanım alanları ve hedefleri değişkenlik gösterir. Belirlenen kelimeler, içeriklerde kullanılır. Sayfa ve içerik başlıklarına girilmesi, önemli bir ayrıntıdır. Görsel açıklamaları ve HTML kodlarında yer vererek Google görsel arama sonuçlarında çıkabilirsiniz. Arama sorgusu ve site arasında köprü olan meta açıklamaları, anahtar kelime seçimi ile sonuç sayfalarında snippet olarak görülür. Uygun seçimler yaparak sitenizin organik trafiğini artırabilirsiniz. LLC Soft, anahtar kelime hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

SEO Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural Nedir

SEO Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural Nedir?

Karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, bir dijital pazarlama terimidir. Arama motorlarında çıkan sonuçlardan trafik kazanma süreci olarak tanımlanır. Marka bilinci oluşturup birbirinden farklı çözüm becerileri geliştirir. SEO Hizmeti, kullanıcılara aktif bir ortam sunarak doğru adımlar atılmasına destek olur.

SEO Hizmeti Neden Alınır?

Şirketlerin dijital varlığı olan SEO Hizmeti, işletmenizin rakiplerin önüne geçmesini sağlar. Stratejilerinizi optimize edip pazarlama kampanyalarında emin adımlar ile ilerleyebilirsiniz. Profesyonel ve verimli bir çalışma, hedeflenen arama motoru trafiğini artırarak gelişmenize yardımcı olur. Uzman bir danışman ile hareket edilmesinde, belirleyici faktörler arasında yer alır. Küçük, orta ve büyük fark etmeksizin her ölçek ve türde şirketin dijital pazarlama işlevini gerçekleştirir. Kullanıcılar, anahtar kelimeler aracılığı ile arama motorlarında üst sıralara çıkar. Bu durumda, web sayfanızın güvenilirliği artarak tüketiciler tarafından dikkat çeker.  

SEO Çalışmalarının Avantajları Nelerdir?

Kurumların marka bilinirliğini sağlayan SEO Hizmeti, hedef kitleye sağlıklı bir şekilde ulaşılmasına destek olur. Hedef kitlenizin sitenize kısa sürede erişip tanınmasını sağlar. Bu durum, sayfanızın sıklıkla ziyaret edilmesi demektir. SEO’ya ayırdığınız bütçe, dijital ortamda önemli gelişme ve büyüme kaydedilmesini sağlar. Tüketici iç görüsünün anlaşılmasına destek olan taktikler, müşteri memnuniyeti faktörü üzerinde belirleyici bir rol oynar. Çözümlerin yüksek yatırım getirisi olup rekabet avantajını artırır. Profesyonel ve doğru çalışma teknikleri, SEO kavramının görevlerini yerine getirir. Uzun vadede hedeflediğiniz noktaya ulaşmanızı kolaylaştırır. 

Doğru Seçim İçin Bilinmesi Gereken Kriterler Nelerdir?

Alanında uzman kişilerden destek almak, kurumun gelişmesini sağlar. SEO Hizmeti alabileceğiniz için kişiyi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı kriterler mevcuttur.

 • Sizin ve işiniz hakkında bilgileri olup olmadıklarını öğrenerek başlayabilirsiniz. Bu durum, uyumlu bir çalışma süreci geçirmenizi sağlar.
 • Profesyonellerin SEO konusunda dikkate aldığı unsurları bilerek stratejileri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çalışmaları, başarılı projeleri ve rapor örneklerini görerek SEO ile ilgilerini öğrenmeniz gerekir.
 • Kurumun iletişim kanallarını araştırıp yönteminizi belirleyebilirsiniz.
 • SEO Hizmeti veren uzmanların sizin kurumunuzla ilgili ön görüsünü sorarak hedefe hızlı bir şekilde ulaşıp ulaşamayacağınızı belirleyebilirsiniz.

SEO Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için LLC Soft müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

WEB Tasarım Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

WEB Tasarım Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Web sitesi oluşturmak ya da mevcut web sitenizi yenilemek istiyorsanız, bir Web tasarım firması ile çalışmanız gerekir. Bu alanda ülkemizde hizmet veren birçok başarılı firma bulunmaktadır. Web tasarım firması seçmek aslında internette ben de varım demenin ilk adımıdır. Ne kadar başarılı bir firma ile çalışırsanız, o kadar kısa süre içinde hızlı yol alırsınız. Çalışacağınız firmayı seçerken birçok kriteri gözden geçirmeniz gerekir.

Web siteleri tasarlayan, içerik yönetim yazılımı sağlayan ve bu konularda güncelleme ve teknik destek veren oluşumlara web tasarım firması adı verilir. Güçlü bir web sitesine sahip olmak için alanında önde gelen firmalardan hizmet almanız çok faydalı olacaktır. Piyasada konusunda uzman, referansları oldukça fazla olan çok sayıda Web tasarımcısı firma bulunuyor. Firma seçimi yaparken en önemli kriterlerden biri de değerlendirdiğiniz firmanın referanslarıdır.

WEB Tasarım Firmasının Özellikleri Neler Olmalıdır?

 • Web tasarım firmasının en temel özelliği kurumsal olmasıdır. Marka ve kurumsal kimliğe sahip olan, ticari ve resmi kayıt süreçlerini tamamlamış firmalar ile çalıştığınızda hiçbir sorun yaşamazsınız.
 • Web tasarım firması seçiminde bir diğer önemli kriter firmanın daha önce yaptığı çalışmalardır. Firmaya ait referanslar, alacağınız hizmetin önemli bir göstergesidir.
 • Çalışacağınız WEB tasarım ajansı, güçlü ve deneyimli bir ekibe sahip olmalıdır. Web sitenizden sorumlu firmanın kendi alanında deneyimli olması çok önemlidir. Hizmet almayı planladığınız firmanın kurumsal sayfasını gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Şirketin kendi Web sayfası önemli bir ipucu olacaktır.
 • Çalışmayı planladığınız firmanın arama motorları, sosyal entegrasyonlar ve yazılım dilleri hakkında uzmanlık derecesinde bilgi sahibi olması çok önemlidir.
 • Web siteniz son teknoloji koşullarına uygun olmalıdır. Web sitenizin kurulum aşamasında mobil cihazlara uyumlu olacak şekilde yapılandırılması çok önemlidir. Ayıca güncel SEO altyapısı, SSL sertifikası gibi özelliklere de sahip olacağından emin olmalısınız.
 • Web sitesi tasarımı tamamlandıktan sonra teknik destek alabilmeniz gerekir. Web sitenizi hazırlayacak firmaya karar vermeden önce ilgili firmanın teknik destek hizmeti hakkında bilgi almalısınız.

LLC Soft Web tasarım hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Şirketiniz İçin Neden Önemli

Dijital Pazarlama Şirketiniz İçin Neden Önemli?

Dijital pazarlama, elektronik platformlar üzerinden ürün ve hizmetlerin tanıtımları ve pazarlanmasını sağlayan sistemler olarak tanımlanır. Dijital pazarlama yöntemleri günümüzün teknolojik koşulları sayesinde hızla gelişmeye devam ediyor. Marka bilinirliğini ve kazancını artırmak isteyen işletmeler müşterileriyle daha güçlü bağ kurabilmek için arama motorları, sosyal medya ve web siteleri gibi dijital kanallardan faydalanır. İnternet teknolojisi özellikle hizmet üretiminde büyük bir öneme sahipken ürün ve hizmetlerin müşterilere ulaştırılması aşamasında da büyük bir önem taşır.

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?​

Markalar ve işletmeler dijital pazarlamadan faydalanabilmek için e-ticaret sitelerini kullanır. Bu alanda hizmet veren dijital pazarlama ajansı, web tasarım hizmetleri ile sektör fark etmeksizin e-ticaret tasarımları yaparak, müşterileri için en iyi çözüm seçeneklerini üretir. Dijital pazarlama stratejileri sayesinde firmalar, doğru müşteri kitlesine daha hızlı bir şekilde ulaşmayı ve tüm ürün seçeneklerini tanıtabilmeyi hedefler.

Ayrıca dijital pazarlama sayesinde firmalar, reklam ve satış maliyetlerinin de düşmesini sağlar. Günümüzde çok sayıda firma, fiziki mağaza açmadan tüm ürün pazarlamalarını e-ticaret siteleri üzerinden yapar. Böylece mağaza kirası ve personel giderleri olmadığı için maliyetlerinin de düşürür.

Dijital Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

 

Dijital pazarlama nedir? Sorusuna cevap bulduktan sonra özellikleri hakkında da fikir sahibi olmak gerekir. Dijital pazarlamada ürün ve hizmet pazarlama çalışmalarında kullanılan yöntemlerde herhangi bir sınırlama olduğu söylenemez. Dijital pazarlama yöntemleri sayesinde firmalar, ürünlerini daha kolay satabilir. Kampanyalarını daha fazla kişiye ulaştırabilir, markalarını sınır ötesine taşıyabilir. Pazarlama yöntemlerini belirlerken firmaların bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir. Bir strateji belirlenmeden, hatalı yapılacak işlemler markanın imajını zedeler. Bu durum da dijital pazarlamada ürün satış oranlarının düşmesine sebep olabilir. Dijital pazarlamanın özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Dijital pazarlamada maliyetler düşüktür.
 • 7/24 pazarlama çalışmaları yapılabilir.
 • Hedef kitle ile iletişime geçmek ve etkileşim içinde olmak çok daha kolaydır.
 • Performans analizi yapmak çok daha kolaydır.

Sektördeki pazar payını yükseltmek ve daha fazla gelir elde etmek isteyen işletmeler, pazarlama yöntemlerinin tüm özelliklerini kullanmayı tercih eder. Siz de LLC Soft dijital pazarlama hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

WEB Sayfası Tasarımı Nedir (1)

WEB Sayfası Tasarımı Nedir?

Dijitalleşen dünyada hedef kitle ya da müşterilere hızlı bir şekilde ulaşmanın yollarından biri, web siteleridir. Web sitesindeki sayfalar arıcılığıyla kullanıcı kısa sürüde ihtiyaç ve isteklerine yönelik aramalar yapar. Bir işletmenin kullanıcıların sayfa ziyaretlerini uzun tutmak ve kullanıcı deneyimini en iyi şekilde yaşatmak amacıyla ise web sayfa tasarımı devreye girer. Web sayfası tasarımı, sitedeki içeriklerin belli bir plan ve tasarım ile düzenlenmesi içerir.

Web Sayfası Tasarımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanıcıların sayfalar arası ziyaretini en çok etkileyen faktörlerin başında, web sayfa tasarımının kullanıcı odaklı olup olmadığı geliyor. Bundan ötürü web sitesi tasarımı için özgün ve yaratıcı fikirler gereklidir.

Web sayfası tasarımı genel olarak sayfası içeriklerinin site ziyaretçilerine belirli bir düzen içinde sunulmasının tasarımı olarak ifade edilir. İşletmenin hedef kitleyle iletişime geçmesi için günümüzün iletişim ortamlarından olan web sitelerine ihtiyaç duyulur. Bilişim sektörünün en temel hizmetlerinden biri olan web tasarım, işletmenin hedefleri ve planlarına uygun olarak planlanır.

Öncelikle işletmenin hangi hizmeti sunacağı açığa çıkarılır. Buradan hareketle şirketin kurumsal kimliğine ve iş hedeflerine uygun bir tasarım taslağı hazırlanır. Günümüzde en çok e-ticaret ve kurumsal site özelinde web tasarım uygulanır. İşletme, iletişim veya online hizmet hedefi için web sitesi tasarımının nasıl olması gerektiğine karar verir. Bundan sonrası ise profesyonellerce ele alınan web sayfalarını tasarlama ve geliştirme aşamasını içerir. Web sayfası tasarımında, kurumsal kimliğin göstergeleri olan tüm detaylar özenli bir şekilde ele alınarak siteye aktarılır. Logo, içerikler, renkler, slogan ve vizyon-misyon ifadeleri, sitenin öne çıkan kurumsal kimlik ögeleridir. Web sayfasının tasarımında da bu ögeler öne çıkarılarak kullanıcı odaklı site deneyiminin yolu açılır.

Web Sitesi Tasarım Hizmeti Nasıl Alınır?

İşletmeler, kendi çalışanları aracılığıyla web sitesi geliştirip tasarlayabilecekleri gibi profesyonel kişilerden de destek alırlar. Özellikle büyük ölçekli projeler söz konusu olduğunda dış desteğe daha fazla ihtiyaç duyulur. Çözüm odaklı, özgün ve daha hızlı hareket edebilen profesyonel bir ekiple istenilen proje ve site tasarımı kısa sürede önünüzü sunulur. Web tasarımı hizmetini almak ve site performansınızı en iyi şekilde yansıtmak için de LLC Soft müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek süreç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

SEO Paketi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

SEO Paketi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullanıcıların büyük bir kısmı internette gezinirken arama motorlarında da çeşitli araştırmalar yapıyor. Kullanıcılar arama motorlarına aradıkları kelimeleri girdikten sonra karşılarına çıkan birinci ya da ikinci sayfada gördükleri siteleri tıklamayı tercih ediyor. SEO’da bu amaçla hizmet verir. SEO’nun temel amacı daha iyi bir optimizasyonla web tarayıcıları üzerinde sitenizin yüksek bir sıraya ulaşmasıdır. SEO paketi ile sitenize çok daha fazla yeni ziyaretçiyi çekebilme fırsatı elde edersiniz.

Aylık rakip analizi, kelime odaklı içeriklerin yazdırılması, görsellerin optimize edilmesi, doğru başlıkların verilmesi ve çok daha fazlasına erişebileceğiniz SEO paketi satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır.

SEO Paketleri Neler İçermelidir?

SEO paketleri içerikleri Web sitelerinin ihtiyaçlarına göre oluşturulur. Dolayısı ile SEO fiyatları da verdikleri hizmetlere göre değişir. Web sitesi kurmayı planlayan kişiler için SEO firmaları ve paketleri en büyük yardımcılarındandır. Bu sayede web siteleri arama motorlarında üst sıralara çıkarak ziyaretçi sayısını arttırma fırsatı elde edilir. Performans ölçümlerini aylık raporlarda görme imkanı da sunan paketlerin neler içermesi gerektiğini aşağıda sıraladık.

 • Web sitenizde kullanacağınız doğru ve kaliteli bir SEO paketi organik çalışmalar içermelidir.
 • Web sitesine zarar verme ihtimali olan backlink kaynaklarını içermemelidir.
 • SEO paketlerinde spam hatalı ya da yanlış içerikler yer almaz.
 • Rakip siteler için detaylı analiz yapabilmelidir.

SEO Hizmeti Veren Firmaların Özellikleri

Ülkemizde web sitelerinin arama motoru optimizasyonu için profesyonel destek alma fırsatı oldukça geniştir. Bütçenizi zorlamayacak ve oldukça başarılı tanıtım paketlerinden yararlanma imkanına sahipsiniz. SEO hizmetleriyle müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar, özel paketler ile arama motoru optimizasyonu çalışmaları gerçekleştirir.

Web sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayacak, faaliyet gösterilen site yapısına uygun şekilde site trafiğinin artıracak planlamalar yapılır. Web siteniz için organik trafik artışını sağlayacak paketlerin yanı sıra, yapılan detaylı analizlerle mevcut duruma uyum sağlamanıza da destek verilir. Kısa sürede etkili sonuçlara ulaşmak ya da uzun vadede kalıcı bir sonuç elde etmek isteyen müşterilerin beklentilerine uygun SEO çalışmaları yapılır.

LLC Soft SEO paketi hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için müşteri ilişkileri ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

META (1)

Geleceğin E-Ticareti Metaverse’de

Sanal Gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri hızla ilerliyor. Dünya teknolojik gelişmelerle değişiyor ve daha da hızlanıyor. An itibariyle dünya üzerinde en büyük yatırımı yapan ya da yapacak gibi gözüken Facebook üst marka olarak meta ismini belirledi.

Geleneksel dijital araçlar, klasik web siteleri tarihe mi karışacak. Kesinlikle hayır. Sadece başkalaşacak, dönüşecek. Yeni teknolojiler dijital araçların ön yüzlerini ve iç dinamiklerini değiştirecek. Kullanıcılar ilk zamanlarda web üzerinden sadece bilgiye erişiyorlardı. Daha sonra bilgi ile etkileşim içerisine girdiler. Şimdi ise kullanıcalar yapay zeka teknolojileriyle ‘bunun temelinde fuzzy logic kuramı yatar’ içeriklerin içine girebilecek anlık olarak avatarlarıyla müdahale edebilecekler.

Metaverse teknolojileri iki ana sisteme dayanıyor diyebiliriz. Birincisi sanal gözlükler ile etkileşime girme. Görmediğiniz, bilmediğiniz yerelere gitmek ya da kişilerle tanışmak. İkincisi ise artırılmış gerçeklik gözlükleriyle, ‘bununla ilgili ‘Ray Ban’ markasının bir çalışması olduğunu okumuştum.’ Gündelik hayatta takılan artırılmış gözükler ile yaşama başka bir boyut kazandırma. Elbette boyut kazandıracak bir diğer temel unsur ise kullanılan yazılımlardaki fuzzy logic temelli yapay zeka kodları. Yolda yürürken gözlükleriniz sizin yerinize tanımlama yapıp sizi bilgilendirebilir. Karşılaşma ihtimali olan tehlikelere karşı size uyarılarda bulunabilir. Burada karar mekanizması sizde. Tabiki fazlasıyla yazlı, sözlü ve görsel dataya maruz kalmanız sonucunda zihniniz bulanmadıysa.

Konumuzdan çok uzaklaşmadan hemen web yazılımcılarının ve tasarımcıları bekleyen gelecek teknolojisi Metaverse tabanlı web sitelerine gelelim. Bu web siteleri kullanıcıları markanın sattığı ürünü ya da hizmeti daha yakından tanıma ya da satın alma imkanı sağlayacak. Özellikle e-ticarete farklı bir boyut kazandıracağı konusunda tarihe notumu düşeyim.

Elbette sadece yazmakla olmaz. Bunun üzerine ilk çalışmalarımıza başladığımızı yakın zamanda tanıtımını yapacağımızı söylemek isterim.
Eğer bir bilişim uzmanıysanız ya da teknolojiyle ilgili bir işiniz varsa Metaverse teknolojilerini dikkatle takip etmenizi tavsiye ederim. Zira gelecek bu evrende yeniden inşaa edilecek.

Bilişim Notları / Serhat Dalgalıdere

Sanal Gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri hızla ilerliyor. Dünya teknolojik gelişmelerle değişiyor ve daha da hızlanıyor. An itibariyle dünya üzerinde en büyük yatırımı yapan ya da yapacak gibi gözüken Facebook üst marka olarak meta ismini belirledi.

Geleneksel dijital araçlar, klasik web siteleri tarihe mi karışacak. Kesinlikle hayır. Sadece başkalaşacak, dönüşecek. Yeni teknolojiler dijital araçların ön yüzlerini ve iç dinamiklerini değiştirecek. Kullanıcılar ilk zamanlarda web üzerinden sadece bilgiye erişiyorlardı. Daha sonra bilgi ile etkileşim içerisine girdiler. Şimdi ise kullanıcalar yapay zeka teknolojileriyle ‘bunun temelinde fuzzy logic kuramı yatar’ içeriklerin içine girebilecek anlık olarak avatarlarıyla müdahale edebilecekler.

Metaverse teknolojileri iki ana sisteme dayanıyor diyebiliriz. Birincisi sanal gözlükler ile etkileşime girme. Görmediğiniz, bilmediğiniz yerelere gitmek ya da kişilerle tanışmak. İkincisi ise artırılmış gerçeklik gözlükleriyle, ‘bununla ilgili ‘Ray Ban’ markasının bir çalışması olduğunu okumuştum.’ Gündelik hayatta takılan artırılmış gözükler ile yaşama başka bir boyut kazandırma. Elbette boyut kazandıracak bir diğer temel unsur ise kullanılan yazılımlardaki fuzzy logic temelli yapay zeka kodları. Yolda yürürken gözlükleriniz sizin yerinize tanımlama yapıp sizi bilgilendirebilir. Karşılaşma ihtimali olan tehlikelere karşı size uyarılarda bulunabilir. Burada karar mekanizması sizde. Tabiki fazlasıyla yazlı, sözlü ve görsel dataya maruz kalmanız sonucunda zihniniz bulanmadıysa.

Konumuzdan çok uzaklaşmadan hemen web yazılımcılarının ve tasarımcıları bekleyen gelecek teknolojisi Metaverse tabanlı web sitelerine gelelim. Bu web siteleri kullanıcıları markanın sattığı ürünü ya da hizmeti daha yakından tanıma ya da satın alma imkanı sağlayacak. Özellikle e-ticarete farklı bir boyut kazandıracağı konusunda tarihe notumu düşeyim.

Elbette sadece yazmakla olmaz. Bunun üzerine ilk çalışmalarımıza başladığımızı yakın zamanda tanıtımını yapacağımızı söylemek isterim.
Eğer bir bilişim uzmanıysanız ya da teknolojiyle ilgili bir işiniz varsa Metaverse teknolojilerini dikkatle takip etmenizi tavsiye ederim. Zira gelecek bu evrende yeniden inşaa edilecek.

Bilişim Notları / Serhat Dalgalıdere

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

Dünya dijitalleştikçe alışkanlıklarımız ve günlük yaşantımız zorunlu olarak dijital bir hal alıyor. Bir ürüne ihtiyaç duyduğumuzda fiziksel olarak yapmak zorunda olduğumuz alışveriş işlemlerimiz artık internet üzerinden tek bir tuşla yapılabilir hale geldi. Her geçen gün artan e-ticaret kullanımı, satıcıların bir arada bulunabildiği pazaryeri platformlarını ortaya çıkardı. İnternet pazaryerleri firmaların ürünlerini listeleyebilecekleri, farklı komisyon oranları ile daha çok müşteriye ulaşabilecekleri, ürünlerinin satışını yapabilecekleri platformlar olarak tanımlanabilir. Firmalar birden çok pazaryerinde aynı anda ürünlerini listeleyebilirler.  Ürün çeşidi ve günlük satışlara bağlı olarak bu pazaryerlerindeki satışların takip edilmesi ve sorunsuz yönetilmesindeki güçlüğü ortadan kaldırmak ise pazaryeri entegrasyonu ile mümkündür.

Pazaryeri Entegrasyonu Tek Noktadan Yönetim Sağlar

Pazaryerleri, çok satıcılı ortamlar olmaları nedeniyle müşteriler tarafından aradıklarını kolay bulabildikleri ve aynı ürünün fiyatını farklı satıcılar arasında kıyaslayabildikleri için tercih edilir. Bir çok pazaryerinde yer alan bir firma, ürün sayısının çokluğu ve günlük satış hacmine göre pazaryerlerindeki alışveriş ve ürün gönderim işlemlerinde kolaylık sağlayacak ve zaman kazandıracak çözümler arar. En uygun çözüm ise pazaryeri entegrasyonudur. Pazaryeri entegrasyonu, müşterinin stok takibi ve ürün gönderimi işlemlerini tek bir yerden izlemesini ve yönetmesini sağlar. Trendyol, Hepsiburada, N11, Gittigidiyor vb. pazaryerlerinin entegre edilmesi ile müşteri kayıtları, ürün gönderimleri, iadeler, cari hesaplar tek bir noktadan yönetilebilir hale gelir.

Pazaryeri Entegrasyonu’nun Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Pazaryeri entegrasyonun en önemli faydası sağladığı zaman ve para tasarrufudur. Her pazaryeri için ayrı ayrı takip edilmesi gereken stok takibi, ürün güncellemeleri, fatura işlemleri, kargo takibi, iade işlemleri, müşteri sadakati gibi işlemlerin hepsini tek bir alan üzerinden yapabilmek önemli oranda zaman kazandıracaktır. Bunun dışında pazaryeri entegrasyonunun sağladığı faydalar;
 • Alınan sipariş ve yapılan satışların finansal takibini kolaylaştırır.
 • Faturalama işlemleri kolaylıkla yapılır.
 • Fatura şablonları ile kurumsal kimliğe uygun faturalar üretip, e-arşiv fatura formatında müşterilere gönderilebilir.
 • Stok takibi ve ürün güncellemeleri kolaylıkla yapılabilir.
 • Müşteri veritabanı ile müşteri iletişimi kolaylıkla yönetilebilir.
Pazaryeri entegrasyonu için her sektör ve firma için farklı ihtiyaçlar söz konusudur. İhtiyaçlara göre tasarlanmış, firmaya özel bir pazaryeri entegrasyon çözümü hazır paket sistemlere göre çok daha fonksiyonel ve verimli olacaktır.  Firmanız için ihtiyaç duyduğunuz tüm entegrasyon çözümleri için LLC Soft uzman danışmanlarıyla iletişim kurabilirsiniz.
E-İhracat Nedir-E-İhracat Nasıl Yapılır

E-İhracat Nedir? E-İhracat Nasıl Yapılır?

Yurtdışından online olarak alınan siparişlerin, mikro ihracat kuralları çerçevesinde müşteriye ulaştırılması sınır ötesi e-ticaret veya e-ihracat olarak tanımlanır.  Ticaretin kimler arasında yapıldığına göre sınıflandırılarak yapılan bir tanımlamada ise e-ihracat; bir işletme ve bir tüketici arasında (B2C), iki özel kişi arasında (C2C) veya iki işletme arasında (B2B) doğrudan ya da online pazaryerlerini kullanarak yapılan e-ticarettir. Ürün ya da hizmetler yurtdışındaki müşteriye E-Ticaret Gümrük Beyannamesi ile gönderilir. E-ticaret siteleri veya online pazaryerleri ile yurtdışına satış yapmak, geleneksel ihracat yöntemlerine göre çeşitli avantajlar sağlar. Bu avantajlardan yeterince faydalanabilmek ve e-ihracat hacimlerini büyütmek isteyen işletmeler için e-ihracat konusundaki bazı temel bilgiler bu yazıya konu edilmiştir.

E- İhracat İşlemlerine Nereden Başlanmalı?

E-ihracat yapmaya başlayacak firmalar öncelikle ürün veya hizmetlerini satmak istedikleri ülkelerin pazarları hakkında iyi bir araştırma yaparak geniş bilgi sahibi olmalıdır. Ürünlerin ve hizmetlerin lojistik gereklilikleri, finansal işlemleri, gümrük tarifeleri, teşvikler, indirimler ve diğer yasal işlemleri incelenerek gerekli altyapı hazırlanmalıdır. Uluslararası alanda e-ticaret konusunda geleneksel ihracat yöntemlerinden farklı olarak firmalar arasındaki rekabeti, internet ortamında ne kadar güçlü oldukları şekillendirir. Firmaların ürün veya hizmetlerinin hedeflenen pazardaki internet ve sosyal medya aramalarında bulunabilirliği ne kadar yüksek ise, rekabet gücü ve e-ihracat başarısı da o kadar yüksek bir grafik çizer.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat yaparken temelde iki farklı yöntem benimsenebilir. Bunlar; firmanın kendi e-ticaret platformunu inşa etmesi veya online pazaryerlerinde yer alarak satış yapmasıdır. Bu iki yöntem birlikte de kullanılabilir. Uluslararası pazaryerlerinde yer alarak e-ihracat yapmak, e-ihracata başlarken iyi bir alternatif olarak görülebilir. Uzun vadede firmaların kendi e-ticaret platformlarını inşa ederek iki yöntemi birlikte kullanması daha başarılı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, ürün ve hizmetlerin internet aramalarında bulunabilirliği temelde yatan en önemli faktör olarak e-ihracat başarısında kendini gösterir. Ürün ve hizmet içerikleri SEO uyumlu hazırlanmalı, hedeflenen pazara uygun sosyal medya veya arama ağlarında öne çıkmak için gerekli hizmetler istenen arama trafiğini çekecek şekilde yapılandırılmalıdır. Başarılı bir e-ihracat sistemi kurabilmek için her bir konu başlığı ayrı ayrı ele alınarak çözümler üretilebilir. Her konu için farklı firma ve hizmet sunucularından hizmet talep edilebilir. Zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlamak ve hedeflediği pazarda kısa zamanda e-ihracat başarısı yakalamak isteyen firmalar için, e-ihracat konusunda hedeflenen pazarda ulaşılabilir ve tercih edilebilir olmanın önünü açacak SEO hizmetleri ve kaliteli içerik konusunda profesyonel ekiplere sahip olan LCC Soft uzman kadrosundan destek alınabilir.
Hosting Hizmeti Nedir

Hosting Hizmeti Nedir?

Bir web sitesinde yer alan sayfalar, resimler ve dokümanlar kullanıcıların erişebileceği bilgisayarlarda tutulur.  Sitenin adresi, kullanıcı tarafından bir web tarayıcıya yazıldığında ağ üzerinde internet protokolü ile bu dosyaları tutan bilgisayarlara ulaşılır. Web sitesine ait dosyaların saklandığı ve internet kullanıcılarının erişimine sunulduğu bu bilgisayarlara internet sunucusu (web server) adı verilir. Verilerin saklanması ve yayınlamasından oluşan bu hizmet barındırma hizmetidir. Hosting hizmetleri web sayfasının arka yüzüdür. Hosting hizmeti vermek üzere güçlü bilgisayar donanımları ve yazılımlar kullanılarak sunucular meydana getirilir. Son kullanıcılar ihtiyaç duydukları alan, bant genişliği, trafik gibi özellikler ile hosting paketleri satın alarak kullanabilirler.  İnternet sitelerinin sorunsuz ve hızlı çalışması hosting hizmetinin kalitesi ile doğrudan ilişkilidir.

Hosting Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting hizmeti alırken öncelikle ihtiyaçlar belirlenmeli ve tercihler buna göre oluşturulmalıdır. Site üzerinde kullanılacak web yazılımları, e-ticaret sitesi ihtiyacı, mail sunucusu gibi gereklilikler iyi analiz edilmelidir. Hosting firmaları farklı ihtiyaçlar için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Değerlendirme yapabilmek için hosting hizmetlerinin çeşitleri hakkında temel bilgileri incelemek faydalı olabilir.

Hosting hizmetleri işletim sistemine göre iki farklı şekilde sunulur. Bunlar Linux hosting paketleri ve Windows hosting paketleridir. Yine paylaşım türüne göre fiziksel sunucular, sanallaştırılışmış fiziksel sunucular, sanallaştırılmış özel sunucular, paylaşımlı hostingler olarak sınıflandırılabilir. Bulut sunucular, WordPress hosting, e-posta sunucusu veya kurumsal hosting şeklinde hizmet almanız da mümkündür.

Hosting hizmetine karar verirken dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

 • Sitenin trafiği ihtiyacı
 • Sitede tutulacak dosya boyutu
 • Sunucuların kesintisiz hizmet oranları
 • Sunucuların fiziksel olarak bulunduğu ülke
 • Mail server ve SSL gibi ek hizmetler
 • Kullanılan hosting yönetim paneli ve eklenti kurulum kolaylığı
 • Teknik destek hizmetleri

Web sitelerinin hazırlanması, hosting paketi seçimi, web sitesi içeriği, sosyal medya hesaplarının takibi gibi internette her yönüyle var olmak için bu hizmetlerin hepsini bir arada sunan profesyonel bir hizmeti satın almak zaman ve verimlilik açısından daha faydalı olabilir. İnternet siteniz veya firmanızın dijital ortamda var olma süreci ile ilgili bütüncül çözümler için LLC Soft profesyonel ekibine ulaşabilirsiniz.